Kıvanç Tatlıtuğ Offical Web Site

Menu
Kıvanç Hakkında

Kıvanç Hakkında

Kıvanç Tatlıtuğ
27.10.1983 Adana doğumlu

Lise eğitimi ile paralel olarak 1997 yılında basketbol oyunculuğuna başladı ve sırasıyla Ülkerspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş klüplerinde basketbol oynadı. 5 yılın sonunda geçirdiği sakatlık sonrası basketbolu bırakma kararı aldı. 
2002 yılında Best Model of The World birincisi seçildi, İstanbul ve Paris’te bir süre mankenlik yaptı. 
Oyuncu olma kararı üzerine 2005 yılında Gümüş dizisi ile başlangıç yaptı. Büyük başarı elde eden dizi 100 bölüm devam etti. Oyunculuk süreci içerisinde eğitimine devam eden Tatlıtuğ İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim, Tasarım ve Sinema Oyunculuğu bölümünden mezun oldu.

Gümüş dizisinin ardından sırasıyla; Menekşe ile Halil (Tv dizisi), Amerikalılar Karadeniz’de (Sinema filmi), Aşk-ı Memnu (Tv dizisi), Ezel (Tv dizisi-konuk oyuncu), Kuzey Güney (Tv dizisi), Kelebeğin Rüyası (Sinema filmi), Kurt Seyit ve Şura (Tv dizisi), Cesur ve Güzel (Tv dizisi), Hadi Be Oğlum (Sinema filmi), Çarpışma (Tv dizisi), Organize İşler 2 (Sinema filmi) ile devam etti.Netflix için  Yakamoz S-245 dizisinin ardından Aşıklar Bayramı, Boğa Boğa, İstanbul İçin Son Çağrı filmlerinde yer alan oyuncu,Son olarak da Aile isimli Tv dizisinde televizyon ekranlarında yer aldı

“Gümüş” dizisi Ortadoğu’ya satılan ilk Türk dizisi oldu ve Kıvanç Tatlıtuğ; Kahire, Abu Dhabi, Muskat, Doha Tribeca gibi birçok film festivaline “Onur Konuğu” olarak katıldı ve “Onur Ödülleri” aldı. 2005 yılından beri Ortadoğu, Balkanlar, Türkî Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’da en çok bilinen ve en popüler ilk Türk Aktör oldu.

Oynadığı karakterler ile sırasıyla 36. Altın Kelebek Ödülleri (2009), 17. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri (2012), 39. Altın Kelebek Ödülleri (2012), 18. MGD Altın Objektif Ödülleri (2012) ve 46. Siyad Ödülleri (2014)’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.
Sonrasında, 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde(2017) “Kendi Mucizesini Yaratanlar” ödülünü, 24.Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde (2019)“Yılın En Başarılı Komedi Erkek Oyuncusu” ödülünü, 24. MGD Altın Objektif Ödülleri’nde(2019) “Yılın Sinema Oyuncusu” ödülünü, Altın Palmiye Ödüllerinde (2020) “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü, 49.Altın Kelebek Ödülleri'nde (2023) En İyi Dizi Çifti Erkek Oyuncu ödülünü alan Kıvanç Tatlıtuğ ayrıca pek çok üniversite, eğitim ve kamu kurumları tarafından da sayısız “En iyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.